متغیر ها در جاوا اسکریپت

متغیر های رشته ای، آرایه و اشیاء در جاوا اسکریپت

متغیرها در کدنویسی javascript مانند ظروفی هستند که مقادیر را درون خود نگه داشته تا برنامه نویس هرگاه به آن ها نیاز داشت بتواند از آن ها استفاده نموده و حتی مقادیرشان را تغییر دهند. متغیر ها از سه قسمت تشکیل می شوند که در ادامه به تعریف آن ها می پردازیم :

آنچه در این مقاله می خوانید ...
  • var شناسه = مقادیر ;

واژه var در تعریف متغیر javascript

کلمه var بر گرفته شده از واژه Variable به معنی متغیر که برای ایجاد یک متغیر در جاوا اسکریپت استفاده می شود یک کلمه از پیش رزرو شده می باشد و تنها کاربرد آن ایجاد یک متغیر است.

 

شناسه متغیرها

شناسه یک متغیر که باید منحصر به فرد باشد در غیر این صورت به همان متغیر اشاره می شود و قواعد خاصی برای تعیین آن در javascript وجود دارد در زیر قواعد تعیین شناسه ها را بررسی می کنیم :

1. ابتدایی ترین موضوع که باید به آن توجه داشت این است که شناسه ها به حروف بزرگ و کوچک حساس هستند ( case sensitive ) این بدان معنا می باشد که var x با var X دو متغیر متفاوت می باشند.

2. دومین قاعده که باید مورد توجه قرار گیرد آن است که شناسه ها متشکل از حروف و اعداد انگلیسی ( a-z و A-Z و 0-9 ) و کارکتر ( _ ) می باشند این بدان معناست که نمی توان از دیکر کارکتر ها و حروف زبان های دیگر در آن ها استفاده نمود.

3. قاعده بعدی این است که شناسه ها نمی توانند با اعداد شروع شوند این یعنی var 0haman یک خطای نگارشی دارد و اشتباه می باشد.

توجه بهتر است در زمان تعیین شناسه از اسامی عام استفاده نکنید و همواره یک پیشوند یا پسوند به اسامی معروف اضافه نمایید. زیرا که ممکن است این اسامی در زبان رزرو شده بوده و یا دیگر برنامه نویس ها از آن استفاده کرده باشند که باعث تداخل می شود.

 

مقادیر در javascript

مقادیر در جاوااسکریپت می توانند شامل اعداد ، رشته ها، اشیاء و یا آرایه ها باشند. اما اینکه منظور از هر کدام چیست را مورد بررسی قرار می دهیم :

مقادیر عددی ( number ) : تمامی اعداد صحیح و اعداد اعشاری را می توان به عنوان مقدار عددی در متغیر ها ذخیره نمود این کار را به صورت زیر انجام می دهیم .

  • var num_1 = 12 ;  var num_2 = 1.87 ;

مقادیر رشته ای ( string ) : تمامی کارکتر ها را می توان به صورت یک رشته در کنار یکدیکر و یکجا به عنوان یک مقدار رشته ای تعریف نمود، به صورت :

  • var str_1 = “hamanweb” ;  var str_2 = “$1200000 price”

مقادیر آرایه ای و اشیاء ( array – object ) : به خاطر آن که در جاوا اسکریپت آرایه ها نیز به مانند اشیاء در نظر گرفته می شوند و از قواعد یکسانی پیروی می کنند این دو را با یکدیگر معرفی می کنیم. گاهی اوقات نیاز است که چند مقدار را درون یک متغیر قرار دهیم (فرقی ندارد عددی یا رشته ای باشند) در این موارد از اشیاء یا آرایه ها استفاده می کنیم. در واقع مقادیر آرایه ای و اشیاء شامل چندین مقدار رشته ای و یا عددی می باشند. این متغیر عا را به صورت زیر تعریف می کنیم :

  • var object_cars= {type:”Fiat”, model:”500″, color:”white”};
  • var array_cars = [  “Saab” “Volvo” “BMW” ];
  • var array_cars = new Array(“Saab”, “Volvo”, “BMW”);

برای دسترسی به مقادیر متغیر ها به صورت زیر عمل می کنیم :

1. صدا زدن شناسه متغیر های عددی و رشته ای مقدار آن ها را به ما باز می گرداند.

2. در متغیر های آرایه ای و اشیا برای دسترسی به یکی از مقادیر مورد نظر با شناسه و [اسم یا شماره آرایه مقدار مورد نظر] به صورت زیر عمل می کنیم.

  • object_cars[type]  یا object_cars[0]
همچنین بخوانید...!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *