کش وب سایت

کش وب سایت چیست؟ بررسی تاثیر کش وب سایت در سئو

آموزش افزودن کش برای سایت و افزایش سرعت وب سایت

کش وب سایت یکی از تکنولوژی های بسیار سودمند در طراحی وب سایت است. این تکنولوژی با ذخیره صفحات وب سایت شما باعث سریعتر شدن زمان لود سایت می شود. که این امر سبب رضایت کاربران و در نتیجه باعث بهتر شدن نمره سئو سایت شما خواهد شد.

آنچه در این مقاله می خوانید ...

کش وب سایت چیست؟

اگر بخواهیم جزئیات دقیق این تکنولوژی را شرح دهیم ممکن است بسیار پیچیده به نظر برسد، اما استفاده از آن بسیار ساده است.

به عنوان مثال اگر کسی از شما آدرس محل زندگیتان را بپرسد بلادرنگ جواب می دهید!
اما اگر آن شخص بخواهد همان آدرس را با استفاده از مسیریاب ها پیدا کند باید پردازش هایی برای مسیریابی و جواب تقریبی صرف کند که این موضوع باعث صرف هزینه نیز می شود.
شما در واقع در طول زمان این آدرس را به حافظه سپردید و زمان پرسش دیگران آن را پردازش نمی کنید.

کش وب سایت

حافظه کش وب سایت نیز چنین ویژگی دارد، یک وب سایت برای نمایش در مرورگر باید پردازش های پیچیده ای را طی کند.

باید اجزای صفحات شما را بیابد و کنار هم قرار دهد. و تمام پست ها و دیتابیس شما را زیرو رو کند. این کار برای سایت هایی که هزاران بازدید کننده دارند کار بسیار مشکلی خواهد بود. زیرا سرور باید هزاران بار آن صفحات را پردازش کند.
اما آیا بهتر نیست این پردازش یکبار صورت بگیرد و بقیه آن هزاران مورد نسخه پردازش شده را مشاهده کنند بهتر نیست؟
حافظه کش یک نسخه از صفحات پردازش شده شما را در اختیار دارد. و با فراخوانی آن در صورتی که صفحه تغییر نکرده باشد همان را به سرعت بارگذاری می کند.

چگونه صفحات در حافظه کش می شوند؟

زمانی که یک کاربر صفحه وب سایت شما را برای اولین بار باز می کند، سرور آن صفحه را پردازش می کند و به کاربر نمایش میدهد.
همزمان یک نسخه از آن را در حافظه خود نگه می دارد و به کاربران بعدی همان نسخه را می فرستد.

اما سوالی که مطرح می شود این است که با تغییر در صفحه آیا آن تغییر در کش نیز اعمال می شود؟
طراحان این تکنولوژی به فکر این مورد نیز بوده اند
به عنوان مثال شما وقتی پستی را در سایت خود منتشر می کنید، کش وب سایت به صورت خودکار پاک می شود. و آن صفحه یکبار پردازش می شود و دوباره در حافظه کش قرار می گیرد. بنابراین ازین لحاظ مشکلی نخواهید داشت.

یک کش پیکربندی شده برای وردپرس، زمانی که یک پست جدید منتشر می شود، فایل ذخیره شده در حافظه را پاک می کند.

آیا کش کردن موثر است؟

یک وب سایت با کدنویسی خوب، ممکن در کمتر از دو ثانیه بارگذاری شود. (توجه داشته باشید: سرعت بارگذاری یک وب سایت چیزی است که شما به راحتی می توانید آن را با استفاده از خدمات رایگان مانند GTMetrix تست کنید). به اندازه ی کافی سریع نیست؟ آیا واقعا کش کردن وب سایت ارزشش را دارد؟ پاسخ این است: البته که بله. با استفاده از کش کردن مرورگر و سرور می توانید زمان زیادی را صرفه جویی کنید.

همچنین شایان ذکر است، با پیاده سازی کش ، نه تنها شما وب سایت خود را سریع تر کرده اید، حتی در بهبود عملکرد آن نیز موفق بوده اید. و به آن کمک کرده اید تا بتواند بار ترافیک سنگینی را تحمل کند.

با توجه به مطالعات اخیر توسط YUI، ذخیره ی مرورگر می تواند سرعت را به اندازه ی ۳۰۰٪ افزایش دهد!

انواع کش

دو نوع کش وجود دارد: کش سرور و کش مرورگر!
کش مرورگر در سمت کاربر انجام می شود. در حالی که کش سرور در سمت سرور انجام می شود. این دو تفاوت هایی با یکدیگر دارند .

کش مرورگر

هنگامی که شما از یک وب سایت بازدید می کنید، نه تنها نیاز به بازیابی محتوای صفحه ی مورد نظر دارید. بلکه همچنین نیاز به یک دسته از منابع مانند فایل های جاوا اسکریپت ها، صفحات css، فونت ها و غیره دارید. که مرورگرتان به طور خودکار علاوه بر محتوا آن ها را دانلود می کند.

کش مرورگر این اجازه را به مرورگر می دهد که این فایل ها را ذخیره کند. بنابراین سری بعد که شما قصد دارید این وب سایت را بازدید کنید، دیگر نیاز به بازیابی این فایل ها نخواهد بود.

برای مثال، اولین باری که شما از  طراحی سایت هامان وب بازدید می کنید، یک دسته از منابع برای شما ارسال می شوند. و مرورگر شما بطور خودکار بلافاصله آن ها را کش خواهد کرد. ممکن است برای بار اول چند ثانیه ای دانلود این فایل طول بکشد. اما دفعه بعد که شما این سایت را بازدید خواهید کرد، زمان بارگذاری وب سایت بر روی مرورگرتان بطرز قابل ملاحظه ای کاهش خواهد یافت .

کش سرور

حال در مورد مکانیسم کش سرور صحبت می کنیم: سرور به جای پردازش هر بار درخواست، نتایج این درخواست ها را ذخیره می کند. سپس بجای این که دوباره این فرایند را برای هر درخواست انجام دهد، فایل ذخیره شده را از حافظه ی خود بازیابی می کند و این فرایند قطعا سریع تر خواهد بود.

شما ممکن است اصطلاحات کش شی و یا کش کامل یک صفحه را شنیده باشید. این ها هردو متدهای کش سرور هستند. کش کامل صفحه چیزی است که ما تا کنون درباره ی آن صحبت می کردیم.

کش قطعه فقط بیت ها و قطعات داده را در مقایسه با کل صفحه ذخیره می کند. این می تواند در درون کد شما مفید باشد. مثلا هنگامی که نتیجه عملیات پیچیده ای مانند تولید یک منو ناوبری وجود دارد.

کش کردن در وردپرس

سه چیز در ارتباط با کش وب سایت در وردپرس وجود دارد که شما باید بدانید: نوشتن کد کارآمد، استفاده از افزونه ی کش کردن و استفاده از کش درون هاست.

استفاده از افزونه ی کش کردن

اگر از وردپرس استفاده می کنید، می توانید بجای استفاده از کد های مورد نظر از افزونه های خوب و قوی که برای این امر ساخته شدند استفاده کنید. و سرعت بارگذاری صفحات وب سایتتان را افزایش دهید.
بهترین افزونه های کش کردن عبارتند از:

WP Rocket  ,W3 Total Cache و WP Super Cache.

استفاده از کش کردن درون هاست

این کار به وب سایت هایی که در محیط هاست مدیریت وردپرس اجرا می شوند، اعمال می شود. توصیه ی ما WPEngine،  Flywheel  و Kinsta، است که همگی مکانیسم های بسیار عالی ذخیره سازی را دارا هستند.

سیستم های کش کردن استفاده شده توسط این شرکت های هاست، در سطح بسیار پایین تر از افزونه های وردپرس هستند. به این معنی به مراتب اثر گذاری شان بیشتر است. علاوه بر این، آن ها برای کار با وردپرس و محیط هاست استفاده شده در آن نیز تنظیم شده اند. که باعث افزایش بیشتر  تاثیرگذاری آن می شود.

اگر شما از هاست مدیریت وردپرس می کنید، ما به شما توصیه می کنیم به طور کلی از هیچ افزونه ی کش کردنی استفاده نکنید. در واقع، بسیاری از چنین هاست هایی حتی از افزونه های ذخیره سازی استفاده نمی کنند.

همچنین برای استفاده از کد های htaccess برای کش این مقاله را بخوانید.

نوشتن کد بهینه

این مورد برای افرادی است که کدنویسی می کنند. اولین چیزی که شما باید به عنوان یک کدنویس از آن آگاه باشید این است که وردپرس بطور داخلی چگونه کار می کند.

برای مثال، اگر شما در حال نوشتن متا داده برای یک پست هستید و دستور زیر را فراخوانی می کنید:

 • get_post_meta( $post_id, ‘author’, true );

وردپرس در واقع تمام متا داده ها را برای این پست بازیابی می کند. بنابر این داشتن ۵۰ فراخوانی جداگانه ی  get_post_meta()  برای بازیابی اطلاعات یک پست بی فایده نیست.

مورد بعدی که شما باید بدانید این است که در وردپرس چگونه از transients  به درستی استفاده کنید. transients  یک نوع راه حل ذخیره ی شی با تاریخ انقضا می باشد. شما می توانید از آن برای ذخیره ی سربرگ و پاورقی استفاده کنید که واقعا در طول زمان تغییر نمی کنند. مگر در شرایط بسیار خاص. در این شرایط شما کش را به سادگی خالی می کنید.

نتیجه

کش یک تکنولوژی بسیار کارآمد است. که به غیر از محیط های کامپیوتری و نرم افزاری، در محیط وب نیز بسیار لازم و پر استفاده است.
از کش وب سایت به راحتی استفاده کنید. و سایت خود را سریعتر ، کم حجم تر و کاربرپسند تر بسازید.

همچنین بخوانید...!

4 پاسخ به “کش وب سایت چیست؟ بررسی تاثیر کش وب سایت در سئو”

 1. sadegh گفت:

  مرسی واقعا عالی بود. چطوری میتونم برای سایتم کش رو فعال کنم؟

  • رضا گفت:

   برای فعال کردن کش هم میتونید از طریق فایل htaccess اقدام کنید و هم میتونید افزونه های مربوط رو نصب کنید.

 2. pedram گفت:

  ببخشید پلاگین برا ان کار نیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *