Google Webmaster Tools

آشنایی با Google Webmaster Tools

 ابزار Webmaster

در طراحی وب سایت اقدامات مختلفی برای بهبود آن می توان انجام داد، در ابتدا باید یک استراتژی برای طراحی وب سایت در نظر داشت که مربوط به حوزه UX_UI  می باشد. سپس استفاده صحیح از کدهای برنامه نویسی و در ادامه توجه به بهینه سازی وب سایت می باشد.

آنچه در این مقاله می خوانید ...

از جمله اقدامات مهمی که برای بهینه سازی انجام می پذیرد ساخت دو فایل robot.txt و sitemap.xml  است. برای اطمینان از عملکرد درست این دو فایل و دیگر مسایل مربوط به بهینه سازی وب سایت ابزارهای مختلفی در دسترس می باشد، که یکی از محبوب ترین و کارامدترین این ابزارها Google Webmaster Tools می باشد.

برای آشنایی بیشتر با ابزار Google Webmaster Tools در ادامه مهمترین بخش های آن را معرفی کردیم.

Google Search Console

اولین اقدام مهم بعد از طراحی وب سایت و راه ­اندازی آن، ایجاد حساب کاربری در Google Search Console (Google Webmaster Tools ) بوده که با آن می توان طریقه آنالیز و ایندکس کردن صفحات وب توسط گوگل را بررسی نمود.

Google Webmaster Tools ابزارهایی را برای سئو در اختیار شما قرار می دهد که از آن ها می توان اطلاعات فراوانی در مورد میزان سلامت وب سایت، صفحات ایندکس شده، تعداد لینک های داخلی و خارجی در صفحات سایت، معرفی نقشه سایت و…  بدست آورده و برای رفع مشکلات وب سایت خود استفاده کنید.

روش های ثبت نام و تایید مالکیت سایت Google Search Console
بهینه سازی

  1. اضافه کردن تگ HTML به قسمت <head> وب سایت
  2. بارگذاری فایل HTML در فولدر وب سایت
  3. ثبت نام از طریق domain name provide
  4. استفاده از سرویس Google Analytics
  5. استفاده از حساب کاربری Google Tag Manager

یکی از روش ها اضافه کردن تگ HTML به قسمت <head> وب سایت در زبانه Alternate methods و گزینه HTML tag است.  در این روش کدی که گوگل در اختیار شما قرار میدهد را  برای احراز هویت کپی کرده و در تگ <head> سایت خود قرار می دهید.

بعد از احراز هویت شما می توانید از تمامی قسمت های این ابزار قدرتمند استفاده کنید. برخی از مهمترین قسمت های این نرم افزار عبارتند از :

در زبانه Crawl :

Fetch as Google

در این بخش یک ابزار تشخیصی در اختیار شما قرار می­گیرد که با استفاده از آن می­توانید بررسی کنید که گوگل چگونه صفحات وب سایت شما را  تحلیل می­کند. با وارد کردن URL  و کلیک بر روی Fetch and Render می­توانید مشکلات سایت خود را از دید گوگل ببینید.

Robots.txt Tester

از این ابزار برای بررسی سلامت فایل Robots.txt استفاده می­شود. تمامی انواع خزنده های گوگل (ربات گوگل، عکس­ها، ویدئوها، تلفن همراه و…) در این بخش در دسترس خواهند بود.

Sitemaps

نقشه سایت به گوگل کمک می­کند تا صفحات مختلف را در  یک وب سایت شناسایی کند. این موردی نیست که ربات گوگل خود از پس آن بر بیاید بلکه این شما هستید که باید با تولید یک نقشه­ی سایت XML آن را در اختیار گوگل بگذارید. می­توانید این کار را توسط XML-sitemaps.com انجام دهید. این سایت شما را در یک فرآیندی گام به گام همراهی کرده و اطلاعات را در اختیار گوگل قرار می­دهد. اگر گوگل بتواند تمامی صفحات سایت شما را به آسانی تشخیص دهد سایت شما قابل جستجوتر خواهد شد.

برای اطلاع بیشتر با نحوه ساخت و استفاده نقشه سایت به سایت مپ چیست؟ مراجعه نمایید.

همچنین بخوانید...!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *