مفهوم UIو UX در طراحی وب سایت

نقش UX و UI در طراحی وب سایت

   UX و UI چیست؟

به طور کلی UX مخفف کلمه User Experience و UI مخفف کلمه User Interface می باشد. که می توان آن ها را به صورت تجربه کاربری و رابط کاربری ترجمه کرد،

آنچه در این مقاله می خوانید ...

بعضی از طراحان این دو را با یکدیگر ادغام می کنند و بعضی دیگر آن ها را از یکدیگر جدا می دانند. در طراحی وب سایت عوامل مهمی برای موفقیت وجود دارند که طراحان با تجربه به آن ها توجه خاصی نشان می دهند. علاوه بر داشتتن دانش در مورد HTML ، CSS ، JS ، PHP و زیبایی وب سایت … باید راحتی کاربران سایت و آسانی استفاده را نیز مد نظر داشت. در واقع در یک طراحی خوب علاوه بر موارد مربوط به کدنویسی و امنیتی و بهینه سازی، موارد دیگری مانند UX و UI نیز بسیار مهم می باشند. در صورت رعایت این دو مورد، وب سایت مورد نظر خرسندی کاربران را از استفاده آن به همراه می آورد.

طراحی وب سایت

مفهوم UX :

در حقیقت UX بیشتر به طراحی یک سناریو برای آشنایی راحتتر و بهتر کاربران با خدمات ارائه شده و یا محصولات می پردازد، این یک نکته مهم در طراحی وب سایت است که بتوانید به بهترین روش ممکن کاربران را با خدمات مورد نظر آشنا کنید. طراحان با تجربه خود را جای کاربران گذاشته تا بتوانند مشکلات آن ها چه از نظر لغوی در متن چه از نظر دسترسی و … را در مواجهه با وب سایت در یابد و بتواند بهترین سناریو را برای وب سایت ارائه دهد.

مفهوم UI :

اما UI قرار است همان سناریو UX را اجرایی کند، اما چطور؟

در مبحث UI طراحان وب سایت به صورت سلیقه ای اما اصولی سعی می کنند تا چیدمان صفحات را بر اساس همان سناریو پیاده سازی کنند. برای مثال در فروشگاه ها اینترنتی محصولات و موارد مهم اصولا در بالای صفحه و بزرگتر از بقیه موارد هستند، چون کاربران دسترسی بهتر و ساده تری به آن ها داشته باشند. یکپارچگی در طراحی و چیدمان صفحات بهترین روش برای جلوگیری از سردرگمی کاربران است.

مفهوم UI و UX

اما بسیاری در طراحی وب سایت این دو مبحث را با یکدیگر ادغام میکنند چون همانطور که مشاهده کردید مرز بسیار باریک و غیر شفافی بین آن ها می باشد. به همین خاطر معمولا در طراحی وب سایت این دو مورد به یک گروه سپرده می شود تا نتیجه بهتری حاصل شود.

همچنین بخوانید...!

2 پاسخ به “نقش UX و UI در طراحی وب سایت”

 1. محمد گفت:

  سلام
  ممنون از محتوای خوبی که منتشر میکنید.

  ما به همراه یک گروه از متخصصین حوزه وب گروه
  تلگرامی جامعه وبمستران ایران را لانچ کردیم.

  با توجه به اینکه شما هم در این زمینه فعال هستید خوشحال می شیم به ما
  بپیوندید تا تعاملات مفیدی باهم داشته باشیم
  لینک گروه خدمتتون
  https://t.me/joinchat/DBhKUBJE3gUMxzABig66Ig

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *