حلقه ها

در برنامه نویسی گاهی نیازمند آن هستیم که یک عملیات را چندین بار انجام دهیم و یا بر روی تمامی مقادیر یک آرایه پیمایش کنیم، یا به عبارت دیگر زمانی، نیاز به تکرار یک عملیات می باشد. در این موارد می توان برای راحتی کار و کاهش کدهای برنامه از حلقه ها استفاده کرد . در php چند نوع ساختار حلقه وجود دارد که قصد داریم آن ها را مورد بررسی قرار دهیم .
حلقه while : تا زمانی که شرط برقرار باشد دستورات را انجام می دهد :

while(Condition){
// iterative statement
}

نکته : همواره در حلقه ها باید دستوری وجود داشته باشد که باعث عدم برقراری شرط حلقه گردد در غیر این صورت حلقه بی نهایت رخ داده، که اصطلاحا گویند برنامه درلوپ افتاده است .

حلقه do…while : بسیار مشابه به حلقه while بوده با این تفاوت که ابتدا یکبار دستورات اجرا شده و سپس شرط حلقه بررسی می گردد :

do {
// code to be executed while condition is true;
} while (Condition);

حلقه for : ساختار این حلقه به صورت زیر بوده و از چهار بخش تشکیل شده : مقدار اولیه شمارنده ، شرط حلقه ، گام های شمارش و دستوراتی که می بایست در این حلقه مکررا اجرا شوند .

for ( init counter ; condition ; increment counter ) {
// code to be executed;
}

حلقه foreach  : حلقه ایست برای پیمایش آرایه ها و اشیاء چند عضوی و در واقع این حلقه به ازای هر عضو آرایه یکبار اجرا می گردد. ساختار حلقه foreach به دو صورت زیر قابل استفاده می باشد :

foreach ($array as $value) {
// code to be executed;
} or
foreach ($array as $key => $value) {
// code to be executed;
}

نکته : در این حلقه array$ اشاره به یک متغیر آرایه ای می باشد که می خواهیم بر روی مقادیر (value$) آن پیمایش کنیم . حال اگر بخواهیم اندیس های آن آرایه را نیز داشته باشیم از حالت دوم استفاده می کنیم که key$ به مقدار اندیس ها در آرایه array$ اشاره می کند.

دو دستور دیگر که درون حلقه ها استفاده می شوند عبارتند از :

Break : از دستور break برای خروج از حلقه و قطع اجرای آن استفاده می شود.

Continue : از این دستور برای جلوگیری از اجرای یک دور حلقه استفاده می شود . هر گاه در یک حلقه به دستور continue برسیم، حلقه به دور بعدی می رود و ادامه ی دور کنونی را اجرا نمی کند .

 

صفحه بعدیصفحه قبلی

 

تاریخ آخرین بروز رسانی: 2018/11/28

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *